Sprzętowe niszczenie danych na dysku twardym
Nie jest tajemnicą, że samo zaznaczenie pliku i naciśnięcie klawisza „del” lub użycie polecenia „rm” (skrót od ang. remove – usuń) nie wystarcza do całkowitego i nieodwracalnego usunięcia informacji z nośników cyfrowych. Upewnienie się, że sprytni i skrupulatni faceci nie mogą odzyskać usuniętych plików z Twoich nośników nie jest łatwe i czasami wymaga pewnych wyrafinowanych rozwiązań.
Dzisiaj spróbujemy dowiedzieć się, jak zniszczyć Twoje dane nie tylko trwale, ale również z poczuciem stylu, podczas gdy dobrzy ludzie z CBA, oczerniani biznesmeni i po prostu obrażeni Twoim poczuciem humoru testują Twoje drzwi wejściowe.
To, co możesz zrobić, aby nie budzić się w środku nocy zlany zimnym potem, martwiąc się o bezpieczeństwo informacji osobistych lub firmowych, znajdziesz właśnie tutaj.
Sposób „tradycyjny”. Siła przymusu
Metoda ta jest równie prosta jak siekiera i równie niezawodna. Aby całkowicie i nieodwracalnie wymazać wszystkie dane, należy wytworzyć pole magnetyczne o takim natężeniu, przy którym ferromagnetyk po prostu się rozmagnesuje. Niszczenie danych nastąpi na skutek działania pola magnetycznego.
Wartość natężenia pola magnetycznego wymagana do całkowitego rozmagnesowania ferromagnetyka nazywana jest siłą koercji.
Czego więc potrzebujemy, aby skorzystać z tej metody?
Mamy już ferromagnetyki – to ulubiony dysk z bardzo ważnymi danymi, a raczej cienka warstwa dwutlenku chromu naniesiona na płyty naleśnikowe. To właśnie ta cienka warstwa, która odpowiada za przechowywanie informacji, nie może wpaść w ręce niepowołanych do tego osób, które mogą chcieć nam zaszkodzić.
Pozostaje tylko jedna rzecz – otrzymać pole magnetyczne o odpowiedniej intensywności.
Pole magnetyczne wytworzone przez przewód z prądem jest wprost proporcjonalne do prądu płynącego w przewodniku. Dlatego, aby uzyskać wyższy prąd do rozmagnesowania dysku twardego, potrzebne jest wyższe napięcie i większy przekrój poprzeczny drutu.
Impuls prądowy
Chociaż domeny ferromagnetyczne są stosunkowo „leniwe”, to krótki impuls prądowy powinien wystarczyć do rozmagnesowania napędu. Dlatego też bateria kondensatorów jest odpowiednia do przechowywania wymaganej ilości energii. Kondensatory łączymy równolegle, aby zwiększyć ich pojemność. I dla uproszczenia podłączamy je bezpośrednio do sieci poprzez mostek diodowy. Może nie jest to najbardziej eleganckie rozwiązanie, ale jest bardzo proste. Po drugiej stronie kondensatorów podłączamy przewód owinięty wokół dysku twardego. Nie zapominajmy też o przycisku zasilania. Wyżej wymienione usługi warto zlecić specjalistom z selkea.pl.
Najnowsze komentarze